VINOHRAD

Péter Hengerics zdedil statok v roku 1996 a paralelne s tým odštartovala aj jeho kariéra vinohradníka a vinára.
V záujme výroby vysokokvalitného vína sa pristúpilo k regulácii rodivosti viniča (6 – 8t/ha). Prvoradým cieľom je zber úrody v plnej zrelosti. Uprednostňuje sa ručný zber a jeho starostlivé načasovanie, ako aj rýchle a moderné technológie spracovania hrozna. Vína sa dorábajú chladenou, riadenou fermentáciou. Po desaťročnom experimentovaní s kvasením vinár zistil, že absolútne postačuje samočinné kvasenie a teda kvasnice sa vôbec nepoužívajú a celý proces výroby vína je vykonávaný ručne.
Vína zo statku Hengerics charakterizuje jedinečná plná chuť s horkastou mandľovou dochuťou. Naplno sa v nich odzrkadľujú kvalitatívne znaky danej odrody, zatiaľ čo príjemné kyselinky zabezpečujú dlhotrvajúci chuťový zážitok.
V blízkej budúcnosti sa plánuje výsadba nových odrôd viniča – snahou je opätovne udomácniť tradičné odrody, charakteristické pre túto oblasť, akými sú Rizling vlašský a Frankovka modrá. Zo svetových odrôd hrozna sa pozornosť sústreďuje na Pinot Noir.
Statok aj vínna pivnica prešli rozsiahlou rekonštrukciou. Cieľom súčasných majiteľov pivnice je vytvoriť prostredie, ktoré by svojou atmosférou a celkovým vzhľadom dôstojne reprezentovalo historické tradície územia, aby sa statok Hengerics mohol stať významným centrom vínnej kultúry, čoraz dynamickejšie sa rozvíjajúcej v tomto regióne.

O tom, ako dopestovať kvalitné hrozno a ešte kvalitnejšie víno sa dozviete priamo od skúseného someliéra v našej pivnici na jednej z ochutnávok, alebo na iných spoločenských podujatiach, ktoré tu pre vás sme schopní zabezpečiť.
Dobre je ale vedieť, že sa tu všetko vykonáva ručne, od prvotného okopávania, ošetrovania, rezania, oberania strapcov v kvete alebo po dozretí, po mletie, lisovanie až končiac samotným plneným do fliaš, zátkovaným či lepením etikiet. Majitelia si stanovili prvoradý cieľ, vypestovať a doručiť spotrebiteľovi vysoko kvalitné víno, v ktorom je skryté kúsok tradície s ovanutím harmónie a podfarbené tónom lásky k vínu a vinohradníctvu.
Stacks Image 285
Statok Hengerics - Vinohrad